Złota Piątka – thrillery warte przeczytania.

Doczekaliście się drugiej części wpisu, który w grudniu pojawił się na blogu.

 Tym razem skupimy się na samych thrillerach, które zawładnęły moim umysłem przynajmniej na czas czytania 🙂  Poprzednim razem były to książki idealne na zimowe wieczory, tym razem są to książki idealne na spędzenie popołudnia na plaży czy na balkonie w ich towarzystwie! 🙂

Pierwszą pozycją będzie:

1. Pacjentka

Thriller psychologiczny autora Alex Michaelides.

Książka zaczyna się zdaniem „Alicia Berenson miała trzydzieści trzy lata, gdy zabiła męża”. Już samo pierwsze zdanie może zaciekawić czytelnika. I ciekawi.
Przez wiele osób nazwana „Thrillerem idealnym”. Opowiem wam trochę o czym jest.

Ceniona malarka Alicia Berenson wiedzie spokojne poukładane życie jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Dzieje się tak do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, a ona strzela mu w głowę pięć razy zabijając go na miejscu. Od tego momentu przestaje mówić. Nikt oprócz niej nie wie co stało się tego wieczoru, a ona ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.
Opis budzący ciekawość, więc warto po nią sięgnąć czy nie?. Warto! Książka okazała się jedną z lepszych jakie czytałam w tym roku. Jeśli lubicie thrillery trzymające w napięciu, to śmiało kupujcie/wypożyczajcie i czytajcie.

2. Pozwól mi wrócić.

Thriller autorki B.A. Paris.

Książka opowiada o zakochanych, którzy wyjechali na wakacje do Francji. W drodze zatrzymują się w nocy na parkingu i kiedy on wraca z toalety jego dziewczyny nigdzie nie ma. Finn opowiada policji o tym, co wydarzyło się tej nocy, ale tylko on wie, że nie powiedział całej prawdy. Po 10 latach zaczyna jeszcze raz. Jego wybranką staje się siostra Leyli. Kiedy się zaręczają on dostaje telefon. Ktoś z jego przeszłości widział Leyle. Chłopak zaczyna wierzyć, że jego dawna ukochana żyje.

Kolejna bardzo dobra książka. Fabuła wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu z niemałym zaskoczeniem na końcu.

3. Dziewczyna która przepadła.

Thriller autorki Katarzyny Misiołek.

Osiem lat pod dachem psychopaty to piekło. Monika, bo tak ma na imię główna bohaterka zostaje porwana w noc sylwestrową prawie spod swojego domu. Poniżana psychicznie i fizycznie, bezlitośnie odarta z godności i zdegradowana do roli zabawki w rękach zwyrodnialca, kobieta rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Tu, gdzie utknęła, nie ma jednak żadnych reguł. Ten, który ją przetrzymuje, jest nieprzewidywalny. Każdy dzień jest walką, każda noc może się okazać ostatnią. Dziewczyna zostaje cudem uwolniona z rąk szaleńca. Ale czy świat, który zastaje po powrocie, jest miejscem, o jakim marzyła?

Bardzo realistyczna i przygniatająca historia młodej kobiety. Wciągająca, choć okrutna. Warta przeczytania i zapamiętania.

4. Za zamkniętymi drzwiami.

Kolejna książka autorki B.A. Paris. Światowy Bestseller, który wywołał sensacje na międzynarodowym rynku wydawniczym. Teraz pokrótce o czym jest:
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace trochę lepiej, ale to niemożliwe, bo Jack I Grace są nierozłączni. Mogłoby się wydawać, że to idealna miłość, ale czy na pewno?
Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Czy to tak doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

Książka zebrała same pozytywne opinie. Można było usłyszeć, że jest to najlepszy i najbardziej przejmujący thriller w stylu Hitchcocka.

Za zamkniętymi drzwiami długo czekało na swoją kolej, żebym w końcu po nią sięgnęłam. I żałowałam. Żałowałam, że stało się to tak późno. Jeśli chcecie książki, która potrzyma was w napięciu to nie wahajcie się. Tylko nie zaczynajcie jej czytać wieczorem, bo gwarantuje, że nie zaśniecie 🙂

5. Nie ufaj nikomu.

Już ostatni thriller na dzisiaj autorki Croft Kathryn.

Pięć lat wcześniej mąż głównej bohaterki popełnia samobójstwo, a studentka, z którą miał romans ginie bez śladu. Mia wierzy w to do dziś. Dopóki w jej gabinecie terapeutycznym jej pacjentka nie wyznaje, że męża Mii zamordowano. Kim jest pacjentka? Skąd wie o jej mężu? I co tak naprawdę się wydarzyło?

Ciekawy pomysł na fabułę. Książka ciekawa i stawiająca przed czytelnikiem wiele pytań. Warto przeczytać choćby ze względu na tak zaskakujące zakończenie.

Oto pięć pozycji naprawdę wartych przeczytania i mam nadzieję, że chociaż jedna z nich skradnie wasze serce 🙂

 

 

 

Co czytać, gdy perspektywy na najbliższą podróż marne?

Gdy w końcu przyszła zima, za oknem zrobiło się szaro, a o 21 można śmiało powiedzieć, że jest środek nocy. Z większą chęcią zostajesz w domu pod kocem z gorącą herbatą, i zastanawiasz się, jak wypełnić sobie te szare zimne popołudnia to mam coś dla ciebie.

Wypełnij ten czas dobrą książką.

Pod spodem podam wam kilka tytułów wraz z krótkim opisem, na które warto zwrócić uwagę gdy perspektywy na najbliższą podróż marne 🙂

  1. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek – Mary Ann Shaffer, Annie Barrows

Londyn, 1946 rok. Juliet Ashton po udanym debiucie literackim zastanawia się nad tematem na nową powieść. Ale w sytuacji, gdy kraj leczy rany po działaniach wojennych, wymyślenie odpowiednio interesującej fabuły jest bardzo trudne. Niespodziewanie Juliet otrzymuje od czytelnika książki niecodzienny list. Dowiaduje się z niego m.in. o powstaniu na wyspie Guernsey Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Zaintrygowana odpisuje nieznajomemu. Z ożywionej korespondencji, jaka potem się rozwija, wyłania się niezwykle ciekawy obraz życia mieszkańców wyspy w czasie wojny i pięcioletniej okupacji hitlerowskiej. Juliet zaproszona przez nowych przyjaciół odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą , ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

Teraz trzy zdania ode mnie

  • Książka ma mnóstwo, fragmentów dotyczących 2 wojny światowej, co się wtedy działo i jak to wyglądało ze strony mieszkańców okupowanej wyspy Guernsey.
  • Jest o miłości i dobrych wyborach.
  • Jest napisana w formie listów, co było największym zaskoczeniem.

PS Bardziej podobała mi się książka niż film.

  2. Wszystkie nasze obietnice – Colleen Hoover

Idealna miłość.

Nieidealni ludzie.

Quinn i Graham przysięgali sobie miłość wierząc, że wspólnie poradzą sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Ma to upamiętniać szkatułka, którą Graham podarował ukochanej w dniu ślubu. Przez kilka następnych lat wzajemne przyrzeczenia stają się źródłem rozczarowań. W życiu małżonków zaczyna królować rutyna, a marzenia o założeniu rodziny stają się nieosiągalne. Oddalający się od siebie Quinn i Graham zaczynają wątpić w sens swojego związku. Przyszłość ich małżeństwa kryje się jednak w śladach z przeszłości zamkniętych w szkatułce – pod sekretami, błędami i niedopowiedzeniami… Historia Quinn i Grahama rozpoczyna się w momencie, gdy oboje rozstają się ze swoimi partnerami. Czy taki los spotka również ich związek?

  • Już sam tytuł mówi, że będzie to historia miłosna a takie są najlepsze w grudniu 🙂
  • Akcja dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych, więc z jednej książki dowiadujemy się jak było w przeszłości a jak jest teraz.
  • Historia o prawdziwym życiu i problemach, z jakimi może się zmagać każdy z nas.

 3. Morderstwo w Boże Narodzenie – Agatha Christie

Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza najbliższych krewnych. Spotkanie jest nietypowe i ma niezbyt rodzinny charakter. Na dodatek wśród zebranych pojawia się uchodzący za czarną owcę syn oraz wnuczka, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurej atmosferze podsycanej pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka – okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…

  • Kto uwielbia kryminały trzymające w napięciu temu na pewno się spodoba.
  • Rodzina z sekretami gdzie każdy może okazać się mordercą.
  • Zaskakujące zakończenie.

 4. Światło między oceanami – M.L. Stedman

Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi…

  • Książka o miłości bezwarunkowej.
  • Jedna z najsmutniejszych książek, jakie czytałam, o tym jak bardzo można podjąć złą decyzję będąc dobrym człowiekiem.
  • Pięknie opisuje pracę latarnika i wyspę, na której rozgrywa się akcja.

 5. Maybe Someday – Collen Hoover.

On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce…

  • „Maybe Someday” to opowieść o ludziach rozdartych między „może kiedyś” a „właśnie teraz”
  • Dwóch narratorów ona i on.
  • Silne zaakcentowanie takich wartości jak: lojalność, szczerość, przyjaźń, oddanie.

 6. Bliźnięta z lodu – S.K.Tremayne

Rok po tym, jak w wypadku ginie jedna z bliźniaczek jednojajowych, Lydia, Angus i Sarah Moorcroft przeprowadzają się na maleńką szkocką wysepkę, którą Angus odziedziczył po babci. Liczą na to, że będą mogli tam podnieść się z traumy. Jednak, gdy ich żyjąca córka, Kirstie, twierdzi, że pomylili jej tożsamość – i że w rzeczywistości jest Lydią – koszmar powraca. Zbliża się zima i Angus jest zmuszony opuścić wyspę, by podjąć pracę. Sarah czuje się odizolowana, a Kirstie (a może to Lydia) staje się coraz bardziej niespokojna. Gdy potężny sztorm odcina od świata Sarę i jej córeczkę, zmuszone są stawić czoła temu, co naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego dnia.

  • Thriller psychologiczny, który bardzo zapadł mi w pamięć.
  • Mówi o specjalnej więzi między bliźniakami.
  • Zaskakujące zakończenie.

 7. Jak mogłaś – Heidi Perks

Charlotte, przyjaciółka Harriet, opiekuje się jej córką. Dziecko znika. Kobieta może przysiąc, że spuściła małą z oka ledwie na chwilę, że dziewczynka cały czas bawiła się z innymi dziećmi. Przecież dbała o nią jak o własne dziecko! Zrozpaczona Harriet winą za nieszczęście obarcza Charlotte. Jak mogłaby jej wybaczyć?

Dwa tygodnie później obie kobiety zmuszone są spotykać się na komisariacie. Będą przesłuchiwane w sprawie pewnego morderstwa. Sytuacja zaczyna się komplikować, bo na jaw wychodzą liczne sekrety. Harriet i Charlotte muszą zdecydować, czy wzajemnie sobie pomóc. Tak przecież robią najlepsze przyjaciółki, prawda?

  • To kolejny thriller psychologiczny.
  • Książka opowiada o tym jak przez sekundy nieuwagi można zawieść przyjaciela w niewybaczalny sposób.
  • O miłości, która będzie wydawać wam się chora.

Siedem pozycji, to przynajmniej 15 zajętych wieczorów J Zależy, jak kto czyta i jak bardzo spodoba się książka. Na razie na tym poprzestaniemy, ale już niedługo wrócę z tym tematem. Mam nadzieje, że chociaż trochę umili wam te grudniowo styczniowe popołudnia i wieczory dopóki znów nie pojawi się słońce a dni nie będą dłuższe 🙂