Do Włoszech wybraliśmy się w połowie czerwca na krótki urlop.
Pierwszym miastem, jakie wpadło nam do głowy był właśnie Mediolan. Z początku była opcja jeszcze na typowe leniuchowanie na plaży w Hiszpanii, ale że trafiliśmy na naprawdę tanie loty z Polski do Mediolanu, bo za bilety w dwie strony zapłaciliśmy około 170 zł to w końcu zdecydowaliśmy się na Włochy.
I teraz zasadnicze pytanie, czy było warto?
Odpowiedź brzmi tak, bo zawsze warto zobaczyć coś nowego i nigdy nie powinno żałować się żadnej z podróży.
Teraz opowiem wam (postaram się w miarę krótko :)) jak to było z nami
W Mediolanie wylądowaliśmy około godziny 16:00 na lotnisku Malpensa, oddalonym od centrum Mediolanu o 50 minut.
Bilety z lotniska do centrum mięliśmy wykupione wcześniej ze strony przewoźnika (link do strony o tu wzięliśmy w tą i od razu z powrotem bo mniej więcej jesteśmy w stanie oszacować o której będziemy na to lotnisko wracać. Zapłaciliśmy za to po 16 euro na osobę.
Nasz hotel ( link do strony na bookingu tutaj) położony był 5 minut od stacji metra a do centrum mięliśmy dokładnie 4 przystanki. Czyli całkiem niedużo.
W zasadzie nie kupowaliśmy biletów dobowych po to, aby przemieszczać się po centrum Mediolanu zwiedzając zaplanowane obiekty, bo stwierdziliśmy, że te dystanse możemy pokonać na piechotę ( a raczej ja stwierdziłam :)). Ostrzegam, jeśli ktoś nie lubi chodzić to niech po prostu kupi bilet 🙂
W Mediolanie zaczęliśmy od centrum, (bo tam było najprościej się przemieszać) i teraz pokażę wam, co ciekawego zobaczyliśmy przez te parę dni pobytu tam. Zapraszam, oprowadzę was 🙂
Zacznijmy od tego, że pierwsze co nam wpadło w oko to, że przy krawężnikach zaparkowanych jest naprawdę masa motorów i skuterów, są porobione nawet specjalne dla nich parkingi.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie. Jest to jeden z głównych budynków w Mediolanie i zajmuje sporą część placu, przy czym jest również ogromny.
Gotycka marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie. Również witraże w chórze katedry, należą do największych na świecie
Naprawdę zrobiła na nas ogromne wrażenie
Zaraz niedaleko katedry Duomo znajduję się wielka galeria handlowa Vittorio Emanuele II obecnie znajdują się tam butiki znanych projektantów, restauracje i kawiarnie.
Wychodząc z drugiej strony galerii naszym oczom ukazuje się słynny budynek teatru La Scala. Znajduję się w nim jedna z największych scen operowych na świecie. Wejście do środka i zobaczenie słynnej sceny kosztuje około 7 euro.
Metrem dojechaliśmy do Zamku Sforzów i parku Sempione który znajduję się za murami zamku. Wejście na teren zamku jest darmowe. Przed wejściem za mury znajduje się ogromna fontanna, która pięknie wkomponowała się w krajobraz.
To ostatnie zdjęcie zrobione już od strony parku 🙂
Park nas mile zaskoczył. Pogoda była upalna bo tego dnia było około 30 stopni, słońce wcale nie odpuszczało, w parku można było gdzieniegdzie znaleźć trochę cienia a gdy ktoś miał ze sobą jakiś kocyk mógł się spokojnie położyć na trawie i wtedy już leżing i smażing 😉 Teren był naprawdę przeogromny więc każdy znalazł miejsce dla siebie.
Wybraliśmy się również do kościoła San Bernardino Alle Ossa gdzie w bocznej kaplicy znajdują się liczne ludzkie kości i czaszki. Historia mówi, że w 1210 roku, kiedy na pobliskim cmentarzu zaczęło brakować miejsca postanowiono wybudować kaplice gdzie te szczątki miały być godnie przechowywane gdzie zostały do dnia dzisiejszego. Zdjęcia można było robić w kościele, w kaplicy niestety nie.
Cmentarz monumentalny był naszym kolejnym krokiem w zwiedzaniu Mediolanu. Położony w Piazzale Cimitero Monumentale już z zewnątrz zaskakuje swym wyglądem. Mówią, że jest to najpiękniejszy cmentarz w całej Europie i sądzę że wcale się nie mylą.
Obecnie przeznaczony jest do chowania ważnych osobistości i zajmuje powierzchnie około 250 tys. M 2
Będąc w Mediolanie warto zobaczyć też tą nowoczesną stronę miasta gdzie wielkie wieżowce widać już z daleka a czasami można doliczyć się aż 30 piętra.
Co nam się podobało w Mediolanie to to, że Włosi bardzo dbają o przyrodę. Podlewane są drzewa, czego w Polsce raczej się nie zauważa, ich balkony są całe zapełnione roślinnością, że czasami nic innego się przez te liście nie przebija. W jednym z budynków gdzie znajdowały się biura, oboje zazdrościliśmy widoków z okna w czasie pracy, bo były naprawdę świetne 🙂
Podsumowanie
Za zwiedzanie kompletnie nic nie płaciliśmy, i wcale nie żałujemy. Ceny jedzenia, co prawda były rożne, ale jeśli tylko nie miało się parcia żeby jadać w restauracjach w samym środku centrum to naprawdę ceny były do przeżycia 🙂 Za standardowy obiad np. makaron, trzeba było zapłacić średnio koło 9-10 euro, a za pizze 7-12 euro i powiem wam że jedliśmy i taką za 10 euro (która nie była raczej smaczna ) i taką za 7 euro która była naprawdę pyszna, na bardzo cienkim cieście.
Jadając w restauracjach trzeba liczyć się z tym, że Włosi potrafią doliczyć do rachunku miejsce przy stoliku. Dlatego bardzo często pada pytanie czy zostajemy w środku czy wychodzimy. Mogą doliczyć sobie również dodatkowe euro za nakrycie czy sztućce, więc trzeba na to zwracać uwagę.
Lampka wina oscyluje w granicach 5-7 euro, ale tam gdzie jedliśmy ( jedno z najlepszych miejsc, jakie znaleźliśmy niedaleko naszego hotelu) butelka wina kosztowała około 12 euro. Jeśli pójdziemy do marketu to za butelkę wina zapłacimy od 1,50 euro do 10 euro. I gwarantuje że to tańsze jest lepsze 😀
Włoskie lody które są przepyszne kosztują około 2,5 euro, a drinki jeśli dobrze poszuka się baru czy restauracji kosztują w granicach 5-8 euro.
Woda którą można kupić na ulicy w przydrożnych sklepikach czy w restauracji kosztuje 2-3 euro, za to w markecie zapłacimy za 1,5 litra około 0,25 euro.
Kawałek pizzy w barze kosztuje 3 euro, tyle samo kosztują też kanapki czy inne przydrożne przekąski.
Komunikacja w Mediolanie do najtańszych nie należy za bilet jednorazowy ważny 1,5 godz zapłacimy 1,50 euro. I od razu uprzedzam, że te półtorej godziny naprawdę bardzo szybko mija.
Jeśli chcemy kupić bilet całodniowy to jest to koszt 4,50 euro a jeśli na 48 godzin to zapłacimy 8,25 euro. Metro faktycznie jeździ co 5 minut i w bardzo krótkim czasie możemy się dostać gdziekolwiek chcemy.
My za bilety zapłaciliśmy około 14 euro będąc tam 5 dni, więc wcale nie tak dużo. Za to naprawdę bardzo dużo się nachodziliśmy, więc jeśli ktoś lubi aktywny wypoczynek to polecam 🙂
Codziennie jedliśmy ciepły obiad i jakieś przekąski i to nas również nie zrujnowało, więc naprawdę, jeśli dobrze się poszuka to można tanio i smacznie zjeść.
Kupiłam dwa magnesy jeden w centrum Mediolanu drugi na lotnisku.
Polecam kupować te w centrum, bo są o 2-3 euro tańsze.
W Mediolanie byliśmy 5 dni, nie uważam żeby to było za mało żeby zobaczyć te najważniejsze obiekty, oczywiście zawsze można wybrać się na dłużej. Miasto polecam, zresztą całe Włochy są godne polecenia i jeśli tyko chcecie zobaczyć trochę inny świat i poczuć odmienny klimat wybierzcie się i wy 🙂