Gdy w końcu przyszła zima, za oknem zrobiło się szaro, a o 21 można śmiało powiedzieć, że jest środek nocy. Z większą chęcią zostajesz w domu pod kocem z gorącą herbatą, i zastanawiasz się, jak wypełnić sobie te szare zimne popołudnia to mam coś dla ciebie.
Wypełnij ten czas dobrą książką.
Pod spodem podam wam kilka tytułów wraz z krótkim opisem, na które warto zwrócić uwagę gdy perspektywy na najbliższą podróż marne 🙂
- Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek – Mary Ann Shaffer, Annie Barrows
Londyn, 1946 rok. Juliet Ashton po udanym debiucie literackim zastanawia się nad tematem na nową powieść. Ale w sytuacji, gdy kraj leczy rany po działaniach wojennych, wymyślenie odpowiednio interesującej fabuły jest bardzo trudne. Niespodziewanie Juliet otrzymuje od czytelnika książki niecodzienny list. Dowiaduje się z niego m.in. o powstaniu na wyspie Guernsey Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Zaintrygowana odpisuje nieznajomemu. Z ożywionej korespondencji, jaka potem się rozwija, wyłania się niezwykle ciekawy obraz życia mieszkańców wyspy w czasie wojny i pięcioletniej okupacji hitlerowskiej. Juliet zaproszona przez nowych przyjaciół odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą , ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.
Teraz trzy zdania ode mnie
- Książka ma mnóstwo, fragmentów dotyczących 2 wojny światowej, co się wtedy działo i jak to wyglądało ze strony mieszkańców okupowanej wyspy Guernsey.
- Jest o miłości i dobrych wyborach.
- Jest napisana w formie listów, co było największym zaskoczeniem.
PS Bardziej podobała mi się książka niż film.
2. Wszystkie nasze obietnice – Colleen Hoover
Idealna miłość.
Nieidealni ludzie.
Quinn i Graham przysięgali sobie miłość wierząc, że wspólnie poradzą sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. Ma to upamiętniać szkatułka, którą Graham podarował ukochanej w dniu ślubu. Przez kilka następnych lat wzajemne przyrzeczenia stają się źródłem rozczarowań. W życiu małżonków zaczyna królować rutyna, a marzenia o założeniu rodziny stają się nieosiągalne. Oddalający się od siebie Quinn i Graham zaczynają wątpić w sens swojego związku. Przyszłość ich małżeństwa kryje się jednak w śladach z przeszłości zamkniętych w szkatułce – pod sekretami, błędami i niedopowiedzeniami… Historia Quinn i Grahama rozpoczyna się w momencie, gdy oboje rozstają się ze swoimi partnerami. Czy taki los spotka również ich związek?
- Już sam tytuł mówi, że będzie to historia miłosna a takie są najlepsze w grudniu 🙂
- Akcja dzieje się w dwóch przestrzeniach czasowych, więc z jednej książki dowiadujemy się jak było w przeszłości a jak jest teraz.
- Historia o prawdziwym życiu i problemach, z jakimi może się zmagać każdy z nas.
3. Morderstwo w Boże Narodzenie – Agatha Christie
Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza najbliższych krewnych. Spotkanie jest nietypowe i ma niezbyt rodzinny charakter. Na dodatek wśród zebranych pojawia się uchodzący za czarną owcę syn oraz wnuczka, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurej atmosferze podsycanej pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka – okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…
- Kto uwielbia kryminały trzymające w napięciu temu na pewno się spodoba.
- Rodzina z sekretami gdzie każdy może okazać się mordercą.
- Zaskakujące zakończenie.
4. Światło między oceanami – M.L. Stedman
Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi…
- Książka o miłości bezwarunkowej.
- Jedna z najsmutniejszych książek, jakie czytałam, o tym jak bardzo można podjąć złą decyzję będąc dobrym człowiekiem.
- Pięknie opisuje pracę latarnika i wyspę, na której rozgrywa się akcja.
5. Maybe Someday – Collen Hoover.
On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce…
- „Maybe Someday” to opowieść o ludziach rozdartych między „może kiedyś” a „właśnie teraz”
- Dwóch narratorów ona i on.
- Silne zaakcentowanie takich wartości jak: lojalność, szczerość, przyjaźń, oddanie.
6. Bliźnięta z lodu – S.K.Tremayne
Rok po tym, jak w wypadku ginie jedna z bliźniaczek jednojajowych, Lydia, Angus i Sarah Moorcroft przeprowadzają się na maleńką szkocką wysepkę, którą Angus odziedziczył po babci. Liczą na to, że będą mogli tam podnieść się z traumy. Jednak, gdy ich żyjąca córka, Kirstie, twierdzi, że pomylili jej tożsamość – i że w rzeczywistości jest Lydią – koszmar powraca. Zbliża się zima i Angus jest zmuszony opuścić wyspę, by podjąć pracę. Sarah czuje się odizolowana, a Kirstie (a może to Lydia) staje się coraz bardziej niespokojna. Gdy potężny sztorm odcina od świata Sarę i jej córeczkę, zmuszone są stawić czoła temu, co naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego dnia.
- Thriller psychologiczny, który bardzo zapadł mi w pamięć.
- Mówi o specjalnej więzi między bliźniakami.
- Zaskakujące zakończenie.
7. Jak mogłaś – Heidi Perks
Charlotte, przyjaciółka Harriet, opiekuje się jej córką. Dziecko znika. Kobieta może przysiąc, że spuściła małą z oka ledwie na chwilę, że dziewczynka cały czas bawiła się z innymi dziećmi. Przecież dbała o nią jak o własne dziecko! Zrozpaczona Harriet winą za nieszczęście obarcza Charlotte. Jak mogłaby jej wybaczyć?
Dwa tygodnie później obie kobiety zmuszone są spotykać się na komisariacie. Będą przesłuchiwane w sprawie pewnego morderstwa. Sytuacja zaczyna się komplikować, bo na jaw wychodzą liczne sekrety. Harriet i Charlotte muszą zdecydować, czy wzajemnie sobie pomóc. Tak przecież robią najlepsze przyjaciółki, prawda?
- To kolejny thriller psychologiczny.
- Książka opowiada o tym jak przez sekundy nieuwagi można zawieść przyjaciela w niewybaczalny sposób.
- O miłości, która będzie wydawać wam się chora.
Siedem pozycji, to przynajmniej 15 zajętych wieczorów J Zależy, jak kto czyta i jak bardzo spodoba się książka. Na razie na tym poprzestaniemy, ale już niedługo wrócę z tym tematem. Mam nadzieje, że chociaż trochę umili wam te grudniowo styczniowe popołudnia i wieczory dopóki znów nie pojawi się słońce a dni nie będą dłuższe 🙂